Алюміній — типовий метал, кристалічні грати кубічна гранецентрированная, параметр а = 0,40403 нм. Температура плавлення чистого металу 660 °З, температура кипіння близько 2450 °З, густина 2,6989 г/см3. Температурний коефіцієнт лінійного розширення алюмінію близько 2,5·10-5 К-1. Стандартний електродний потенціал Al3+/Al –1,663В.
Хімічно алюміній — досить активний метал. На повітрі його поверхня миттєво покривається щільною плівкою оксиду Al2О3, яка перешкоджає подальшому доступу кисню до металу і приводить до припинення реакції, що обумовлює високі антикорозійні властивості алюмінію. Захисна поверхнева плівка на алюмінії утворюється також, якщо його помістити в концентровану азотну кислоту.
По масштабах застосування алюміній і його сплави займають друге місце після заліза і його сплавів. Широке застосування алюмінію в різних областях техніки і побуту пов'язано з сукупністю його фізичних, механічних і хімічних властивостей: малою густиною, корозійною стійкістю в атмосферному повітрі, високої тепло- і електропровідністю, пластичністю і порівняно високою міцністю. Алюміній легко обробляється різними способами — куванням, штампуванням, плющенням і ін. Чистий алюміній застосовують для виготовлення дроту (електропровідність алюмінію складає 65,5% від електропровідності міді, але алюміній більш ніж в три рази легше за мідь, тому алюміній часто замінює мідь в електротехніці) і фольги, що використовується як пакувальний матеріал. Основна ж частина алюмінію, що виплавляється, витрачається на отримання різних сплавів. Сплави алюмінію відрізняються малою густиною, підвищеною (в порівнянні з чистим алюмінієм) корозійною стійкістю і високими технологічними властивостями: високої тепло- і електропровідністю, жароміцністю, міцністю і пластичністю. На поверхні сплавів алюмінію легко наносяться захисні і декоративні покриття.
Різноманітність властивостей алюмінієвих сплавів обумовлена введенням в алюміній різних добавок, створюючих з ним тверді розчини або інтерметалеве з'єднання. Основну масу алюмінію використовують для отримання легких сплавів — дуралюмина (94% Al, 4% Cu, по 0,5% Mg, Mn, Fe і Si), силуміну (85-90% Al, 10-14% Si, 0,1% Na) і ін. В металургії алюміній використовується не тільки як основа для сплавів, але і як одна з широко вживаних легуючих добавок в сплавах на основі міді, магнію, заліза, нікелю і ін.
Сплави алюмінію знаходять широке застосування в побуті, в будівництві і архітектурі, в автомобілебудуванні, в суднобудуванні, авіаційній і космічній техніці. Зокрема, з алюмінієвого сплаву був виготовлений перший штучний супутник Землі. Сплав алюмінію і цирконію — циркалой — широко застосовують в ядерному реакторобудуванні. Алюміній застосовують у виробництві вибухових речовин.
Особливо слід зазначити забарвлені плівки з оксиду алюмінію на поверхні металевого алюмінію, одержувані електрохімічним шляхом. Покритий такими плівками металевий алюміній називають анодованим алюмінієм. З анодованого алюмінію, на вигляд що нагадує золото, виготовляють різну біжутерію.
При поводженні з алюмінієм в побуті потрібно мати на увазі, що нагрівати і берегти в алюмінієвому посуді можна тільки нейтральні (по кислотності) рідини (наприклад, кип'ятити воду). Якщо, наприклад, в алюмінієвому посуді варити кислі щі, то алюміній переходить в їжу і вона придбаває неприємний «металевий присмак». Оскільки в побуті оксидну плівку дуже легко пошкодити, те використовування алюмінієвого посуду все-таки небажано.
|